Eesti Kognitiivse ja Käitumisteraapia Assotsiatsioon

Kuidas saada KKT terapeudiks?

KKT terapeudiks saamine on lihtne nagu klaverimäng – tuleb õigel hetkel vajutada õigetele klahvidele. See sõnades lihtne asi näeb tegevustena välja nii:

1. samm: valida õige baaselukutse.

On vaja õppida ülikoolis psühhiaatriks või kliiniliseks psühholoogiks.

2. samm: läbida KKT sissejuhatav kursus.

Kursust pakub EKKA üle aasta, vahel ka sagedamini. Kursuse maht on 64 auditoorset tundi ehk 3 AP ehk 4,5 EAP. EKKA nõuetele vastab ka TÜ psühholoogiaosakonnas õpetatav sama sisu ja mahuga magistrikursus.

3. samm: läbida KKT keskastme koolitus.

Koolitus kestab kaks aastat, toimub kord kuus kahepäevaste sessioonidena, sisaldab palju iseseisvat lugemist ja praktilist kodutööd.

4. samm: läbida juhendatud praktiseerimine.

KKT-d tuleb läbi viia juhendamise all ja osaleda individuaalsetes ja grupijuhendamise kohtumistes. Vähemalt 8 juhtumit vähemalt kolmes eri häirevaldkonnas peab olema lähedalt juhendatud kogu ravi algusest lõpuni ja KKT nõuete kohased juhtumikokkuvõtted vormistatud. 

5. Kiida ennast, oledki valmis KKT teraapia oskustega psühhiaater või kliiniline psühholoog!

Võimalikud variandid:          

5a. Riputa Tunnistus seinale – see kiidab Sind isegi.

5b. Ära näita midagi, aga kasuta oma töös KKT-d. Töö kiidab tegijat.

/6. Valikuline: kellel on kliinilise psühholoogi kutse, võib esitada kutsekomisjonile avalduse kliiniline psühholoog-psühhoterapeudi lisapädevuse saamiseks. Avaldusele pole vaja lisada midagi muud, kui EKKA tunnnistuse koopia KKT täieliku väljaõppe läbimise kohta. Tunnistust ennst ei ole soovitav ära saata./

Kõik need sammud on elus muidugi pikemad ja keerulisemad, kui siinkohal kirjas. Kellel huvi tekkis, leiab kursuste täpsemad kirjeldused, kursustele pääsemise ja lõpetamise nõuded jm. teabe siitsamast kodulehelt.

P.S. EKKA soovitab KKT sissejuhatavat kursust kõikidele aitamise valdkonna elukutsete esindajatele, kes kognitiivsete ja käitumuslike võtete vastu huvi tunnevad. EKKA ei soovita keskastme kursust kellelegi muule, kui psühhiaatritele ja psühholoogidele, sest kognitiiv-käitumisteraapia on ravi ja nagu ravi ikka, nõuab baaselukutset. Ehk, lühendatult tsiteerides EFPA (Euroopa psühholoogide ühingu) ja UEMS (Euroopa arstide liidu) psühhiaatriasektsiooni ühisavaldust Euroopa Komisjoni tööjõu vaba liikumise osakonnale: psühhoteraapia on tegevus, mida teevad psühhiaatrid, psühholoogid ja mõnedes Euroopa maades veel mõnede kliiniliste erialade esindajad. Psühhiaatria ja psühholoogia on teadused ja neid õpetatakse ülikoolis.